Představte si to: konečně si část ze svého drahocenného času vyhradíte na relaxaci a odpočinek, ale i přes všechnu snahu se Vám nedaří přestat myslet na rozzuřeného šéfa v práci nebo na essay, kterou musíte odevzdat do konce týdne. Nezdá se Vám to povědomé? Abyste se dokázali na učení a práci lépe soustředit, je pro Vaše tělo důležitý i zasloužený odpočinek. Rádi Vám doporučíme pár rad, díky kterým si dokážete utřídit myšlenky i v těch nejnáročnějších situacích.

Všímejte maličkostí každého dne

Základem je krátká lesní procházka. Zpozorněte a všímejte si drobností, na které obvykle nemáte čas. Zaposlouchejte se do přírodního orchestru plného harmonie a utřiďte si všechny myšlenky. Všimněte si zpívajících ptáků poskakujících z větve na větev, šustění listů, o které zavadil vítr a bublajícího potůčku, který se postupně mění v širokou řeku. Den si oslaďte lesní borůvkou nebo ostružinou a užívejte si podobných maličkostí, které jsou součástí každého dne, tedy dokud na ně nezapomenete.

Pravidelná chůze účinně přispívá k našemu psychickému zdraví stejně tak, jako k tomu fyzickému. Jestliže si užíváte sportování, bude pro Vás ideální užít si trénink v přírodě a dopřát si tak pořádnou dávku endorfinů!

Aromaterapie

aromaterapie

V provoněné místnosti se budete cítit jako v sedmém nebi

Zkuste si domácnost zpříjemnit vonnými vosky, svíčkami a éterickými oleji. Vyhraďte si chvíli sami pro sebe, svůj telefon vypněte a radši odložte do jiné místnosti (jistě si umíte představit, jak by Vaše chvilka odpočinku dopadla, kdybyste tak neučinili). Vytvořte si v místnosti příjemnou atmosféru rozsvícením drobných lampiček či světélek, zapalte si svoje oblíbené vonné svíčky, v aromalampě nechte rozpustit vonný vosk a uvelebte se na pohovce, křesle nebo posteli.

Nemyslete na to, co bude zítra, ani si v hlavě nepřehrávejte situace, ve kterých jste špatně zareagovali a nezachovali se podle svých představ. Místo toho si užívejte odpočinek, čas, kdy nemusíte nad ničím přemýšlet, a nechte se unášet opojnými vůněmi. Jednoduše: buďte tady a teď.

Jsme si jisti, že po půl hodině relaxace v této voňavé lázni se budete cítit zcela bezstarostně a veškerý stres z Vás jako zázrakem opadne.

Harmonie těla i mysli

Jóga – ideální trénink pro tělo i mysl. 

Cílem jógových cvičení není pouze setrvávat v náročných pozicích. Neméně důležitou součástí jógy je i cvičení mysli.

V každé pozici si všímejte, jaká část Vašeho těla je protahována a kde cítíte největší tlak. Postupně prohlubujte svůj dech a soustřeďte ho do místa, kde cítíte takzvanou “zdravou bolest“ nejvíce intenzivně.
Váš trénink jógy je vhodné zakončit fyzicky nejjednodušším, ovšem psychicky nejnáročnějším cvičením. Šavásánou.

Podstatou cvičení, též zvaného pozice mrtvoly, je odproštění se od zástupu dotěrných myšlenek, které musí mysl každého člověka den co den bez přestání zpracovávat. Pokuste se během cvičení soustředit pouze na Vaše tělo. Je docela snadno možné, že i přes všechno Vaše snažení se do Vaší hlavy stejně pár myšlenek vetře. Nic si z toho nedělejte. Místo toho myšlenku v klidu přijměte, pusťte ji z Vaší hlavy opět ven a nadále si užívejte prostý pocit bytí.

Každodenním cvičením jógy viditelně zlepšíte svoji kondici a ranním protažením zbavíte své tělo přebytku stresového hormonu kortizolu. V důsledku toho budete svůj den pokaždé začínat v ideálním rozpoložení.

Horká koupel

Utečte do světa relaxace prostřednictvím horké koupele

Pusťte si do repráčku uklidňující hudbu, zapalte několik svíček, rozpusťte v aromalampě vonný vosk a nechte se příjemnými aromaty odnést do jiného světa plného klidu a míru.

Ačkoliv se zdá být výběr správné vůně nevýznamný, rozhodně se vyplatí mu věnovat alespoň minutu z Vašeho volného času. Zatímco květinové vůně neroli, růže, lípy nebo ylang-ylang jsou ideální pro uvolnění těla a mysli, po návratu ze školy či práce Vás dokonale osvěží citrusové vůně (např. limetka, grep, bergamot, citronová tráva). Chystáte se pomalu ke spánku? Opojnou vůní Vás s lehkostí zklidní aroma levandule nebo meduňky.

Vybrali jste si svou ideální vůni? V relaxaci pokračujte vypnutím mobilního telefonu, tabletu či notebooku, dopřejte si krátký digitální detox a vezměte si k ruce Vaši oblíbenou knížku. Užívejte si příjemně horké vody a případně ji doplňte o bombu a sůl do koupele a nadýchanou pěnu navrch.

Toužíte po hladké a pružné pokožce? Udělejte si chvilku pouze pro sebe a věnujte jí trochu pozornosti. Peelingová mýdla pomůžou Vaší pokožce odstraněním odumřelých kožních buněk zregenerovat. Pravidelným používáním peelingových mýdel bude Vaše pokožka viditelně zdravější. Podobného účinku docílíte taky pomocí žínky z přírodní lufy

Spánek je s přehledem tou nejlepší relaxací

Nenechte se stresem ochudit o drahocenný spánek! Jistě si stejně jako velká část dnešní populace dokážete vybavit desítky probdělých nocí a následná rána plná vyčerpání a ospalosti. K tomu aby se tato situace už nikdy neopakovala stačí zavést pouze pár drobných změn.

spánek a relaxace

Hodinu před tím, než se uložíte ke spánku vypněte všechny zdroje modrého světla. Těmi jsou zejména notebooky, tablety, telefony či televize. Důvodem Vaší nespavosti může být nedostatek hormonu melatoninu, jehož tvorbu blokuje právě již zmíněné modré světlo. Teplé světlo produkci melatoninu naopak podporuje, jelikož si ho naše tělo už odjakživa spojuje se západem Slunce. Tvorba melatoninu může klesat i s věkem. V takovém případě můžete tvorbě melatoninu napomoci užíváním vhodného doplňku stravy.

Před spaním nejezte těžká jídla. Místo toho aby si Vaše tělo po náročném dni pořádně odpočinulo, odpracuje si v takovém případě navíc i noční směnu. Stejné pravidlo platí i pro konzumaci kofeinu nikotinu a alkoholu. Možná že se Vám po skleničce vína usíná rychleji, ale kvalita Vašeho spánku nijak nevzroste, ba naopak výrazně klesne, protože Vaše ledviny budou pracovat po celou noc. Místo vína si těsně před spaním uvařte čaj z bylinek, které mají uklidňující účinky. Ideální bude například čaj z meduňky.

Během dne provádějte co nejvíce fyzických aktivit. Nejenže zaručeně usnete během několika vteřin potom, co se znavení svalíte na postel, jako bonus si dopřejete i notnou dávku endorfinů.

Vneste do Vašeho spánku pravidelnost. Pouze měsíc spaní a vstávaní ve stejném čase Vám zaručeně změní život. Už nikdy nebudete mít problém usnout, ani pro Vás nebude nutností nastavovat si na každé ráno deset budíků.

Přizpůsobte Vaši oázu klidu a odpočinku sobě. Ve své ložnici byste se měli cítit bezpečně a klidně. Abyste si ložnici asociovali s odpočinkem, rozhodně byste v ní neměli pracovat či jíst. Nainstalujte do své ložnice příjemné, teplé osvětlení, před spaním si pusťte uklidňující melodie, místnost vyvětrejte a zajistěte tak ideální vzduch a teplotu pro spánek a zkuste si na jednu noc na hlavu nasadit škrabošku. Je možné, že Vám vyhovovat nebude, ale za zkoušku nic nedáte.

Provoňte a osvěžte svoji ložnici. Uklidňující atmosféry lehce docílíte zapálením několika aromatických svíček, rozpuštěním vonného vosku v aromalampě či pověšením drobného sáčku s voňavými bylinkami.

0
    0
    Košik
    Košík je prázdnýPřejít k produktům