Ne vždy si můžeme dovolit pobýt v lázních nebo návštěvu specializovaného wellness centra, buď už z nedostatku času anebo financí. Při tom dopřát čas od času odpočinek a relaxaci svému unavenému tělu i duši je pro naše zdraví a kvalitní život nezbytné. A právě proto bychom se měli naučit vytvořit si takové wellness neboli SPA i u sebe doma v koupelně.
kopelna

Tak jak na to?

Jak si nevycházejíc z domova užít všech výhod SPA a možná ještě i něco nad rámec toho?

Zkusíme v tom udělat jasno a dáme vám několik rad na úvod.

 • Vyberte den, kdy budete mít alespoň 2 hodiny času jen pro sebe. Nejlépe, abyste mohli být doma sami a nikdo vás tak nerušil.
 • Sepište seznam a s předstihem připravte vše, co budete potřebovat.

Záleží samozřejmě na osobních preferencích, ale tady je přibližný seznam všeho, co by se vám mohlo hodit:

 • mořská sůl a mořský olej;
 • šumivé koupelové bomby;
 • voňavé přírodní mýdlo a tuhý šampon;
 • aromatický olej do koupele;
 • plovoucí nebo klasické svíčky;
 • masážní houba nebo kartáč, pemza, peeling a scrab;
 • šlehané máslo a tělový krém;
 • měkké ručníky, osuška a župan.
Products not found

V případě, že budete chtít udělat pleťovou masku nebo obklad z domácích přírodních ingrediencí, pak i je. Jídlo si dejte nejpozději 1,5-2 hodiny před koupelí. A než půjdete do koupelny, nezapomeňte vypnout mobilní telefon, aby vás nic nerušilo.

Jako první se musí provést očista těla, tudíž se musíte osprchovat a pomocí scrabu a peelingu zbavit kůži odumřelých buněk a připravit ji tak na vstřebávání prospěšných látek, které bude obsahovat vaše koupel. Nebo si scrabování můžete provést ještě před sprchou nasucho speciálním kartáčem. A pleť očistit pomocí obkladů z bavlněných ubrousků namočených v teplé vodě s rozpuštěnou v ní mořskou solí.

Pak si připravte samotnou koupel: napusťte vodu o teplotě 36-38 °C (nebo o teplotě, která je komfortní pro vás) do vany, rozpusťte v ní sůl, případně další přísady. A dolaďte to v koupelně, abyste se v ní cítili, co nejpříjemněji: ztlumte světlo nebo zhasněte úplně a zapalte svíčky; na přání si můžete pustit i relaxační hudbu. A teď se můžete ponořit do koupele a půl hodiny v ní nerušeně relaxovat.

V případě, že budete chtít udělat pleťovou masku nebo obklad z domácích přírodních ingrediencí, pak i je. Jídlo si dejte nejpozději 1,5-2 hodiny před koupelí. A než půjdete do koupelny, nezapomeňte vypnout mobilní telefon, aby vás nic nerušilo.

Jako první se musí provést očista těla, tudíž se musíte osprchovat a pomocí scrabu a peelingu zbavit kůži odumřelých buněk a připravit ji tak na vstřebávání prospěšných látek, které bude obsahovat vaše koupel. Nebo si scrabování můžete provést ještě před sprchou nasucho speciálním kartáčem. A pleť očistit pomocí obkladů z bavlněných ubrousků namočených v teplé vodě s rozpuštěnou v ní mořskou solí.

Co to vlastně SPA je?

Není to nic jiného než komplex ozdravujících fyzioterapeutických procedur s použitím vody a dalších volitelných elementů, kde voda hraje primární roli. To, že voda je život a že, abychom byli v dobré kondici, ji máme v dostačujícím množství pít a třeba v ní také pro zdraví plavat, víme všichni. Ale ne všichni ji umíme spojit s dalšími prospěšnými zdraví přírodními látkami a jít tak ještě o několik kroků dál v použití „obyčejné“ vody z kohoutku.

Pak si připravte samotnou koupel: napusťte vodu o teplotě 36-38 °C (nebo o teplotě, která je komfortní pro vás) do vany, rozpusťte v ní sůl, případně další přísady. A dolaďte to v koupelně, abyste se v ní cítili, co nejpříjemněji: ztlumte světlo nebo zhasněte úplně a zapalte svíčky; na přání si můžete pustit i relaxační hudbu. A teď se můžete ponořit do koupele a půl hodiny v ní nerušeně relaxovat.

Využijte léčivé účinky mořské soli

Druhů koupelí a koupelových přísad samozřejmě existuje hodně a liší se tak i jejích účinky.
Nejznámější z koupelových přísad je mořská sůl a nejznámější z mořských solí je bez pochyby sůl z Mrtvého moře, kterou se dá použít nejen pro relaxační koupel s preventivními účinky, ale i pro koupel léčivou při většině kožních onemocnění, jako například ekzém, lupénka, neurodermit, různé dermatitidy a dokonce i při lehčích popáleninách.

Koupelové soli

Pak existují i soli s přídavkem různých léčivých bylin. Sůl s měsíčkem nebo heřmánkem má antiseptické, regenerující a uklidňující účinky. Podobně působí i sůl s levandulí. Také krásná vůně přírody v podobě bylin znásobí relaxační a ozdravující účinky solné lázně. S použitím mořské soli si můžete udělat i omlazující a zkrášlující koupel Kleopatry, přidáte-li do vany 3 litry mléka a 3 lžíce mořské soli.

Masky s mořskou solí

Rovněž si můžete během relaxační koupele udělat na bázi mořské soli masku na oblast dekoltu, krků a obličeje. Podle toho, jakého účinku chcete dosáhnout, mořskou sůl smíchejte s kysanou smetanou, kosmetickou hlínou, medem nebo olivovým olejem. Masky a obklady s mořskou solí vyhladí pleť a rychle vás zbaví pupínků, akné a nežádoucí pigmentace. I jakákoliv samotná rozpuštěna ve vodě mořská sůl díky v ní obsaženým minerálům, které pronikají daleko do hloubky, pokožku hojí, regeneruje, vyživuje i ji zvláčňuje. Solné lázně, ale i zábaly, obklady a masky s použitím mořské soli očišťují pleť a pokožku, oživují jejích barvu, přidávají jím pružnost a pevnost, zvláčňují, odstraňují podráždění a zarudnutí, zbavují otoků, zmenšuji projevy celulitidy a nakonec zbavují pokožku a tím pádem i vaše tělo škodlivých látek a toxinů. Stejně tak během relaxaci v koupeli můžete pomoct nejen svému unavenému tělu, ale i svým unaveným vlasům a rovněž na bázi mořské solí vyrobit pro ně a pokožku hlavy masky a peelingy.

Masky na vlasy

Tady jsou 2 jednoduché, rychlé a zároveň i levné recepty:

1. Maska scrab se solí z Mrtvého moře, kefírem a esenciálním olejem.

1 sklenici kefíru nebo jogurtu smíchejte se 2 polévkovými lžícemi mořské soli a přidejte 5 kapek esenciálního oleje nebo můžete použít hotovou sůl s esenciálními oleji. Pro mastnou pokožku hlavy se nejlépe hodí esenciální olej z citronu, eukalyptu, borovice, hřebíčku. Nebo použijte hotovou sůl s oleji z citrusů. Směs důkladně promíchejte do úplného rozpuštění všech
ingrediencí. Poté směs vmasírujte v pokožku hlavy a naneste rovnoměrně po celé délce vlasů. Pro lepší účinek můžete vlasy přikrýt. Nechte směs působit 20-30 minut. Pak hlavu umyjte šamponem.

2. Scrab pro pokožku hlavy

Vezměte 2 lžíce mořské soli 2 lžíce jedlé sody a trochu vody. Vše promíchejte a 10 minut jemně masírujte směsí pokožku hlavy. Poté hlavu umyjte šamponem.

Bylinné koupele

Další příjemnou a rychlou přísadou do vodní lázně mohou být hotové bylinné koupele, kde pečlivě  připravený sáček se 100% přírodní náplní jednoduše vložíte do naplněné teplou vodou vany a za chvíli si můžete užívat ozdravujících účinků bylin na vaši pokožku a vdechovat léčivý pro vaše dýchací cesty vzduch s příjemnou blahodárně působící na psychiku vůní. Bylinné koupele mohou být složené z jednoho anebo hned několika druhů bylin, někdy s ještě dalšími rostlinnými a ovocnými přísadami, například s pomerančem. A také podle přísad a jejích celkového účinku mohou být uklidňujícími anebo naopak
tonizujícími.

Koupelové bomby

Další automatickou a snadnou v použití přísadou do koupele jsou šumivé bomby, jichž je velké množství druhů. Obsahují esenciální a jiné přírodní oleje, bylinky, jogurt nebo například různé druhy mořské soli a další přírodní přísady. Můžete je vyzkoušet postupně všechny nebo si pořídit celou sadu sestavenou z více druhů.

Koupelové oleje

Pro hydratační lázeň poslouží přidané do vany výživné šlehané máslo nebo plný minerálů mořský olej.

Kvalitní mýdla

Ne méně důležitá jsou i kvalitní přírodní mýdla, která nejenže doplní celkovou příjemnou atmosféru svým krásným vzhledem a svojí vůní, ale i podpoří účinky ozdravující vodní lázně díky takovým přísadám jako sůl a bahno z mrtvého moře, rašelina, jíl a léčivé byliny. Bahno, rašelina i jíl se používají v těch nejlepších SPA salonech a světově proslulých balneologických lázních pro léčbu celé řady onemocnění, kožními a gynekologickými onemocněními počínaje a onemocněními pohybového aparátu a kardiovaskulárními konče. Vyberete-li mýdlo s krystalky solí, kousíčky bylin či ovoce, bude fungovat zároveň i jako jemný peeling.

Masážní pomůcky

A nezapomeňte na masážní pomůcky, jakými jsou rostlinná houba lufa a také jemnější mořská houba. Budete potřebovat minimálně dvě – jednu pro tělo a jednu malou na obličej. Použitím masážní houby odstraníte zbytek odumřelých kožních buněk a zlepšíte krevní oběh. Celkový krevní oběh zlepšuje samozřejmě i samotná vodní lázeň. Po takovéto, plné prospěšných tělu látek, koupeli se už nemusíte znovu sprchovat a oplachovat, čímž prodloužíte její účinky.

A také po použití kvalitní přírodní koupelové kosmetiky už není nutností nanášet na pleť a tělo další kosmetické přípravky, jelikož pokožku budete mít dostatečně vyživenou a hydratovanou právě díky té koupeli.

Relaxace po koupeli

Důležité je po ozdravující relaxační koupele ještě alespoň 1-2 hodiny pokračovat v relaxaci. Vezmete na sebe svůj oblíbený župan nebo jiné pohodlné oblečení, na obnovu vodní balance uvařte si bylinkový nebo jiný svůj oblíbený čaj nebo si dejte čerstvý džus (hodí se k tomuto účelu i voda s citronem a špetkou Himálajské soli). Pusťte si svou oblíbenou hudbu, film, vezměte ke čtení svoji oblíbenou knihu nebo časopis. Dejte si něco dobrého, ale zároveň lehčího (ovoce, zelenina, ne příliš tučný sýr) k jídlu. Zkrátka nenechte se ničím a nikým rušit. Celou proceduru si zopakujte nejpozději za týden. A uvidíte, jak se vaše vnitřní pocity, vaše uvědomění si sebe, ale i celý váš život postupně proměňují k lepšímu. A to všechno díky (ne)obyčejné hydroterapii a vašemu domácímu SPA.

0
  0
  Košik
  Košík je prázdnýPřejít k produktům